اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گرمی
قوانین - مقررات - اجتماعی- اقتصادی
تقلب در شير 
تقلب در شير نيز به شکل هاي مختلفي صورت مي گيرد که مهم ترين آنها عبارتند از: 
- مخلوط کردن شير حيوانات مختلف: 
شير حيوانات مختلف در برخي از نقاط دنيا، داراي قيمت متفاوتي است. براي نمونه در مملکت ما شير گوسفند مطلوب تر از شير گاو است و به همين جهت متقلبين شير گوسفند را با مقداري شير بز يا گاو مخلوط مي کنند و به فروش مي رسانند. 
- اضافه کردن آب به شير: 
چون با اضافه کردن آب، حالت و رنگ شير تغيير چنداني نمي کند، لذا برخي از فروشندگان سودجو مقداري آب به شير اضافه نموده و به بازار عرضه مي کنند. 
عده اي از متقلبين ابتدا مقداري از چربي شير را مي گيرند. در اين صورت وزن مخصوص شير افزايش مي يابد. حال اگر مقداري آب افزوده شود، اين دو تقلب با استفاده از وزن مخصوص شناخته نمي شود. 

                       

- اضافه کردن نشاسته به شير: 
براي اين که شير مخلوط شده با آب به سادگي تشخيص داده نشود، متقلبين مقداري نشاسته به شير اضافه مي کنند، به نحوي که غلظت آن در حد شير طبيعي باشد. 
- اضافه کردن جوش شيرين به شير: 
شير در طي مراحل توليد، نگهداري و توزيع از راه هاي گوناگون آلوده مي شود و چنانچه در شرايط نامساعد و غير بهداشتي نگهداري شود به سرعت فاسد مي گردد. شير آلوده و فاسد در اثر حرارت لخته شده و به دو بخش مايع و دلمه تبديل مي گردد که اين عمل به علت بالا رفتن مقدار اسيدهاي آلي سنتز شده توسط ميکروب هاي آلوده کننده ي شير مي باشد و بيان کننده ي اين است که شير فاسد بوده است. 
براي پوشاندن عيب و فساد شير، دام داران يا فروشندگان شير متقلب، مقداري جوش شيرين به شير فاسد مي افزايند که موجب خنثي شدن اسيدهاي سنتز شده توسط ميکروب ها شده و به اين ترتيب شير در اثر حرارت، لخته و دلمه نمي شود و فساد آن مخفي مي ماند. در حالي که ساير مواد مضر حاصل از ميکروب ها ممکن است همچنان فعال باقي بماند و با مصرف شير فاسد اختلالاتي در بدن به وجود آيد. 
- افزودن کرومات و بي کرومات پتاسيم در شير: 
عده اي از دامداري ها به جاي جوش شيرين، مقداري کرومات و بيکرومات پتاسيم به شير فاسد و ترش شده اضافه مي کنند تا از لخته شدن آن طي فرآيند حرارتي جلوگيري شود. 
تقلب در کره 
- اضافه کردن آب به کره: 
مقدار آب موجود روغن حيواني حدود صفر در صفر و مقدار آب موجود در کره حدود 20 تا 25 درصد است. عده اي از متقلبين براي بالا بردن وزن کره، مقداري آب يا کازئين و آب به آن مي افزايند. به اين ترتيب که آب ولرم را با کره مالش مي دهند يا آب را با کره در دستگاه هاي ويژه اي به صورت امولسيون در مي آورند. در نتيجه مقدار آب کره از حدود 20 درصد، گاهي تا 40 درصد افزايش مي يابد. براي سهولت جذب آب، مقداري کازئين، کازئينات سديم يا مواد جاذب رطوبت ديگري مانند کلروسديم به کره اضافه مي کنند؛ بنابراين وزن آب و کازئين به وزن کره اضافه مي شود و از مقدار چربي آن کاسته مي گردد. 
- اضافه کردن چربي هاي حيواني يا نباتي (مانند مارگارين) به کره: 
در اين حالت نيز چون قيمت روغن ها و چربي ها از کره ارزان تر است، اين عمل براي افراد متقلب مقرون به صرفه مي باشد. 
- اضافه کردن مواد رنگي به کره: 
گاهي رنگ زرد کره، مطلوب و مورد توجه مصرف کنندگان است. به همين جهت توليد کنندگان کره آن را با مواد رنگي مخلوط مي کنند که تعدادي از اين مواد رنگي از دسته ي مواد افزودني مجاز مانند ويتامين هاي A و B هستند و پاره اي ديگر ممکن است از مواد افزودني غير مجاز و خطرناک باشند. 
- افزودن بي کرومات به کره: 
در مواردي براي جلوگيري از بروز نشانه هاي تندي و ترشي کره، بي کرومات به آن افزوده مي شود. 
تقلب در کشک 
برخي از متقلبين براي تهيه ي کشک، آرد و روغن نباتي و اسانس را با يکديگر مخلوط نموده و به نام کشک مرغوب به فروش مي رسانند. 
تقلب در انواع روغن متقلبين، روغن حيواني را با انواع روغن گياهي مانند روغن ذرت، روغن سويا، روغن پنبه دانه، روغن آفتابگردان، روغن مغزهاي خوردني مخلوط کرده و به فروش مي رسانند و اين کار با توجه به اينکه روغن هاي حيواني در بسته هاي استاندارد به بازار عرضه نمي شوند، کار بسيار ساده اي است. 
مورد ديگر تقلب در روغن، مخلوط کردن روغن دنبه و پيه به روغن هاي حيواني و حتي روغن هاي گياهي است. 
تقلب در عسل 


عسل طبيعي حاصل از زنبور داراي بهاي بالايي است و برعکس موادي مانند گلوکز مايع که از کارخانه هاي نشاسته و گلوتن به دست مي آيد، به مراتب ارزان تر مي باشد که اين ماده داراي ويژگي هاي ظاهري کم و بيش شبيه عسل است. به همين جهت افراد سودجو گلوکز مايع را با مقداري اسانس عسل، موم و رنگ مخلوط کرده و به جاي عسل به بازار عرضه مي دارند. 
تقلب در عسل ممکن است با اضافه کردن شکر و گلوکز مايع به مقداري عسل طبيعي انجام گيرد. 
نوع ديگر تقلب در عسل به اين ترتيب صورت مي گيرد که زنبور داران در اطراف لانه ي زنبور، مقداري شکر، شيره ي خرما، شيره ي انگور يا شيره ي ساير ميوه هاي شيرين را قرار مي دهند

موضوعات مرتبط: خواندنیها و دانستنیها
[ یکشنبه ۲۵ فروردین۱۳۹۲ ] [ 4:4 ] [ فخرالدین هاشمی وند - بازرس کار گرمی ] [ ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

سال 94 ، سال ملت و دولت ، بر عموم ملت بزرگ ایران مبارک باد. در سال جدید برای تمامی هم میهنان شکوه و فرهی، برکت، سلامت، امنیت، سعادت آرزومندم. امیدوارم مشکلات هسته ای در سال جدید بطور کامل حل و فصل شود.
فخرالدین هاشمی وند بازرس کار شهرستان مغان(گرمی)
تلفکس 04532621008 همراه 09141581936
لینک های مفید
امکانات وب
Online User